725
1444386

Johan Christoffer Boklund

(Sweden, 1817-1880)
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Hammer price
12 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Johan Christoffer Boklund
(Sweden, 1817-1880)

"Lago di Garda"

Dated 1854. Certified by the artist's daughter Isabella Malmberg. Canvas laid down on paper-panel 22 x 32.5 cm.

More information

Det här är ett lite ovanligt motiv av Johan Christoffer Boklund. Han ägnade sig annars mest åt folklivsskildringar och så kallat historiemåleri, scener ur historien.
Målningen är daterad 1854 och är en vy från Gardasjön, Lago de Garda, i norra Italien. Boklund målade ett flertal motiv från Italien, men det är annars oftast människor från den italienska landsbygden som då återges i hans bilder.
I sin samtid under 1800-talets mitt var Boklund ett av de stora konstnärsnamnen i Sverige. Sin utbildning hade han från både Konstakademin i Köpenhamn och Stockholm. Redan 1846 reste han till München och stannade där i åtta år och fortsatte sedan till Paris. !856 återvände han till Stockholm och blev då professor vid Konstakademin
Boklund var även en av de drivande krafterna i skapandet av Nationalmuseum i Stockholm och var Karl XV:s närmast förtrogne konstnärsvän och lärare.
Boklund är representerad vid Nationalmuseum och ett flertal andra svenska museer.