732
1444360

Johan Adam von Gertten (Gerdten)

(Finland/Sverige, 1767-1835)
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
(Finland/Sverige, 1767-1835)

Landscape with lake and buildings.

Watercolour 24.5 x 38.5 cm. Period gilded frame.

More information

Johan Adam von Gerdten var verksam som officer och var ståthållare på Strömsholms slott 1817-1832. Han fick sin konstnärliga utbildning av Elias Martin efter att han 1793 lämnat den aktiva militärtjänsten som överste. Han blev med tiden en god landskapsmålare i romantikens anda och ritade av många motiv under sina resor i landet som han senare målade i olja eller akvarell.
Några av hans målningar återgavs i bokverket Voyage pittoresque de la Suède av Louis Belanger och Cordier de Bonneville 1802. För Karl XIV Johan utförde han 11 bilder över Strömsholm.
von Gerdten var intresserad av trädgårdskonst med förkärlek för monument och minnesstoder och ritade ett monument över grevinnan Aurore Brahe som placerades vid Rydboholms slott samt över Carl von Linné och Carl Lagerbring som placerades på hans gård Stora Ekeby vid Strömsholm.
Han fungerade även som mecenat för unga svenska konstnärer. Hans konstintresse medförde att han samlade på sig en stor konstsamling och ett omfattande konsthistoriskt bibliotek.
von Gerdten är representerad vid Nationalmuseum, Uppsala universitetsbibliotek, Kungliga biblioteket, Jernkontoret och Skarhults slott i Skåne.