786
1446149

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Hammer price
75 000 SEK
For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

"Konvalescenten"

Signed HS in the plate and numbered EA. S. 47 x 62 cm. I. 36.5 x 52.5 cm. Hand coloured lithograph with pastel and water colour. According to Ahtela one of 8 known hand coloured prints.

Provenance

Professor Johan Gottfrid Boon, née Petterson (Slöinge socken Halland 1886-1981 Stockholm);
Thence by descent in the family until 2022.

Literature

H. Ahtela, "Helena Schjerfbeck", 1953, no 829.

More information

"Konvalescenten", målad i St Ives 1888, är en av Helena Schjerfbecks mest kända målningar. Samma år ställdes den ut på Salongen i Paris med titeln "Première verdure", den första grönskan, där den inköptes av Finska Konstföreningen och sedermera kom att bli en del av Ateneums samlingar. Schjerfbeck återkom nio gånger till samma motiv, som allt mer förenklades och till slut enbart bestod av det väsentligaste: barnets ansikte och handen som håller i kvisten. Sjuka barn var ett vanligt motiv i den tidens konst, till exempel Jenny Nyströms, ”Konvalescenten", 1884, förvärvad av Nationalmuseum från Bukowskis 2015, Edvard Munchs, "Det sjuka barnet", 1885, vilken finns i flera versioner bl.a på Göteborgs Konstmuseum och Thielska Galleriet i Stockholm, Carl Larssons ”Konvalescens”, 1899, Nationalmuseum samt Eva Bonniers "Reflex i blått”, 1887, Nationalmuseum, men till skillnad mot dessa, vilka avbildar en döende flicka som förtröstansfullt lämnar sitt öde i guds händer, talar Schjerfbecks verk lika mycket om hur livskraften återvänder, symboliserat i det aktuella verket av den skira grönska på ett av bladen på kvisten flickan håller framför sig.