371
1471856

Bianca Maria Barmen

(Sweden, Born 1960)
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
17 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Bianca Maria Barmen
(Sweden, Born 1960)

"Sanatorium"

Signed. Executed in 1993. Unique. Plaster, height 28 cm, width 23.5 cm, depth 27.5 cm.

Provenance

Galleri Krister Fahl, Stockholm. Acquired in the 1990s by the present owner.

Literature

Mårten Castenfors and Sveriges Allmänna Konstförening, "Sveriges Konst 1900-talet, Del 3. 1970-2000", 2001, illustrated on p. 200.

More information

”Också den på Konstakademien i Köpenhamn utbildade skulptören Bianca Maria Barmen är en konstnär vars intresse främst inriktats på att gestalta introverta relationer. På en gipsstod kallad ”Sanatorium” från 1993 sitter till exempel en hund med ryggen vänd mot en enbuske, inget mer, och i detta sparsmakade, ett koncentrerat relationsdrama, en infångad eftertanke i den sensible Constantin Brancusis anda. Precis som i övriga verk av Barmen är det tomrummet, själva luftkroppen mellan de utplacerade skulpturala elementen, som konstituerar den rika laddning som uppstår bland grodor, katter, husvolymer och huvuden – element som likt schackpjäser hanteras med största omsorg på den ofta vita ytan. I Barmens värld verkar en väl hanterad drömsk humanism med stråk av nostalgi och sordin – ett slags stillhet före fallet.”
Citat från boken "Sveriges Konst 1900-talet, Del 3. 1970-2000", 2001, sid 201.