733
1481189

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Hammer price
340 000 SEK
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

View over Stockholm

Signed Grünewald. Panel 65 x 34 cm.

Provenance

Bukowski Auktioner, Stockholm, Moderna Vårauktionen 1984, auction 426, cat. no. 74.
Private collection.

More information

Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén flyttade 1912 från den lilla vindskupan på Kornhamnstorg till en kombinerad ateljé och våning på Katarinavägen. Bostaden låg på översta plan med en vidunderlig utsikt över Stadsgården, Strömmen och Slussen. En fantastisk inspirationskälla för två entusiastiska konstnärer som båda var ivriga att förverkliga sina lärdomar från tiden hos Henri Matisse i Paris. I denna ateljé tillkom många vackra stockholmsvyer med olika fokus och perspektiv. Den vidsträckta utsikten målades i alla väder och under årets alla månader. Isaac fångade gärna den livliga båttrafiken, folklivet på kajen och stadens byggnader, de målades i tusch, akvarell och olja. Bilden utanför deras fönster förändrades varje dag, tacksamt för en konstnär som fick en oändlig mängd objekt att variera med, endera dagen fanns där en lyftkran, en annan var det fullt med hästar som drog packlådor på kajen och vid fint väder myllrade farleden av små och stora båtar.