784
1433635

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
400 000 - 500 000 SEK
35 000 - 43 700 EUR
36 900 - 46 100 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

Self portrait before the easel

Signed I. Grünewald. Probably executed 1915. Watercolor on paper, 35 x 25 cm.

More information

Efter åren i Paris och mötet med Matisse kom Isaac Grünewald även i kontakt med den tyska expressionismen. På den stora expressionistutställningen "Sonderbund" i Köln 1912 medverkade Cézanne, van Gogh, Gauguin, Munch m fl, men också två svenskar, nämligen Isaac Grünewald och Gösta Sandels. Några år senare, 1915, ställde Isaac tillsammans med Sigrid Hjertén ut på det avantgardistiska galleriet Der Sturm 1915, vilket blev Isaac och Sigrids internationella genombrott. Galleriet Der Sturm med den legendariska Herwarth Walden i spetsen drev konsttidningen med samma namn som kom att bli grogrund för experimentella konstnärer, inte minst för den expressionism som under 1900-talets första hälft växte fram i grupper som ”Die Blaue Reiter” och ”Die Brücke”. Tiden i Berlin kom att ha en stor inverkan på Grünewalds måleri som radikaliserades och utställningen på Der Sturm omskrevs i den tyska pressen med goda recensioner. Genom sina kontakter med den tyska expressionismen och mötet med det tyskryska konstnärsparet Wassily Kandisky och Gabriele Münter i Paris och sedan även i Stockholm blev Sigrid och Isaac fullfjädrade expressionister.

Auktionens akvarell, som förmodligen är utförd samtidigt som ”Det sjungande trädet”, visar en självsäker Isaac framför ett staffli med penseln i högsta hugg. Kläderna är eleganta, han var som sin hustru mycket modeveten, koboltblått ställs mot djärvt rosa. I bakgrunden skymtar Sigrid med sonen Iván vid handen. Marken glöder av orangea formen och intensiteten i det kreativa skapandet går inte att ta miste på.