Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
928
1473305

Walasse Ting

(1929-2010)
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Hammer price
300 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Image rights

For condition report contact specialist
Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Modern Art and Prints (On Leave)
+46 (0)70 748 22 63
Walasse Ting
(1929-2010)

"I like spring"

Signed Ting and dated -86 verso. Canvas 75.5 x 95.5 cm.

Provenance

Stockholms Auktionsverk, Stockholm, "Moderna & Nutida", 16 November, 2022, cat. no. 579.

More information

Efter flytten till Paris 1952 inspirerades Walasse Ting av CoBrA-gruppen med konstnärer som Asger Jorn, Karel Appel och Pierre Alechinsky. Men flytten till New York 1957 innebar att Ting blev starkt influerad av den amerikanska popkonsten och den abstrakta expressionismen vilket kom att prägla hans konstnärskap för all framtid.

Ting startade sin karriär främst som en abstrakt konstnär, men huvuddelen av hans arbete från mitten av 1970-talet har beskrivits som ”populär figuratism”. Stilen skiftar mellan tunna, kalligrafiska penseldrag, stänkmåleri och stora färgpartier med ett alldeles eget uttryck där ljusa fluorescerande färger framhäver motiv som kvinnor eller djur.
Tings verk återfinns i samlingar runt om hela världen, Guggenheim Museum, New York; Museum of Modern Art, New York; Art Institute of Chicago; Tate Modern, London; Centre Pompidou, Paris and the Hong Kong Museum of Art för att nämna några.