129
1291723

A French Empire early 19th century gilt bronze mantel clock, marked J Langlois à Paris.

50 000 - 75 000 SEK
4 370 - 6 560 EUR
4 610 - 6 910 USD
Hammer price
65 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Length 50, width 12, height 46 cm.

Literature

Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1969, Närke: Segersjö, sid 157, liknande avbildad sid 158.

P Tardy: " La Pendule Francaise ", 2me Partie, jämför plansch sid. 199. " Encyclopédie de LA PENDULE FRANCAISE du Moyen Age au XXe siecle " av Pierre Kjellberg, 1997, plansch sid. 417 D, där historien beskrivs, som Thelemakos och Pallas Athena. Kjellberg omtalar en ritning av bronsmakaren Reiche daterad 1807 i Bibliotheque National, Paris. Ett exemplar finns bl. a. på Malmaison. Ett annat ex är signerat av bronsmakaren Galle i Paris.