13
1482802

A late Gustavian commode attributed to F A Eckstein.

150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Hammer price
105 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Length 105, width 60, height 87 cm.

Provenance

Värnanäs, Halltorps socken, Småland.

Literature

Svenska slott och herresäten i Sverige, Småland, Allhems förlag Malmö 1971. Värnanäs sid 411.
Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 97-98.

More information

Fredrik August Ecksteins mästerstycke från 1794 bestod av ett skrivbord med uppsats i mahogny och förgyllda detaljer. Skrivbordet står idag på Gripsholms slott. Han tillhörde en familj där flera av dem blev snickarmästare i Stockholm. Hans farfar Friedrich var född i Nürnberg och blev mästare i Stockholm omkring 1730. Friedrichs son Carl Gustaf blev även han mästare med ett valnötsskåp som mästerstycke 1765. Även Friedrichs brorson Johan Conrad flyttade till Sverige och blev snickarmästare i Stockholm 1750. Johan Conrad var Georg Haupts läromästare 1754-59. Fredriks August bror Carl Gustaf, som fick samma namn som fadern, blev hovmålare och var medhjälpare till Louis Masreliez vid dekorationsarbeten på Stockholms slott, Hagapaviljongen och Arvfurstens palats.