Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
756
1459539

Elsa Beskow

(Sweden, 1874-1953)
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assistant Specialist Classic Art, Old Masters
+46 (0)727 33 24 02
Elsa Beskow
(Sweden, 1874-1953)

Lasse throwing a ball to Prince September in the maple tree

Signed with monogram and executed 1920. Watercolour, image 22 x 27,5 cm.

Provenance

The artists family.

Exhibitions

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow Vår barndoms bildskatt", March - May 2002, cat no 134

More information

”Lasse hade fått en boll av far och sprang ner i trädgården för att bolla. ’Nu slänger jag bollen ända upp i himlen’ ropade han ”. Så lyder den första meningen i Elsa Beskows populära bilderbok ”Lasse-liten i skogen” som släpptes 1920. Det fortsätter: Men bollen flög istället upp i lönnträdet vid grinden, och där fastnade den. Lasse ställde sig att ruska på trädet. ”Pytt, vad det gick”, hördes en röst från trädet. Där uppe satt en gosse grensle och höll Lasses boll i handen.” Gossen heter September och hans mor heter Sommar och hans far
Höst. Denna inledande scen i boken illustreras med ”Lasse kastar upp boll till Prins September i lönnträdet”, vars ursprungliga akvarell nu sälj på denna auktion.