767
1476085

Johan Tobias Sergel

(Sweden, 1740-1814)
200 000 - 300 000 SEK
17 400 - 26 200 EUR
18 200 - 27 400 USD
Hammer price
420 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Johan Tobias Sergel
(Sweden, 1740-1814)

"Achilles" (”Achilles i Lykomedes hof”)

Signed Sergell and dated 1795. Ink wash 21.5 x 34 cm.

Provenance

Formerly in the coll of Christian Hammer (1818-1905), sold through;
Bukowski Auktioner AB, "Christian Hammers samling", Feb 27 1903, lot no 76.
Bought by Publisher Per K Wahlström (1860-1932) founder of Wahlström & Widstrand book publisher.
Formerly in the coll of Per K Wahlström (1860-1932), at Villa Wahlström, Storängen, Nacka, thence by descent.

More information

I den aktuella laveringen daterad 1795 avbildas Achilles i sitt tält vid Lykomedes hov på Skyros. Nedlagda på marken är hans sköld, hjälm och lans. Enligt den grekiska mytologin och Homeros epos "Iliaden" vägrade Achilles att strida under den trojanska kriget på grund av en konflikt med krigsherren Agamemnon, ledaren för de grekiska styrkorna. Skulptören Johan Tobias Sergel har tecknat honom omgiven av sina tärnor och med lyran i hand sjungandes om hjältarnas bragder.

Sedan tiden i Rom i sin ungdom fanns ett begär hos Sergel att identifiera sig med mytens gestalter. Han vände sig till Homeros och i hans bouppteckning fanns de sju banden, tryckta 1771, upptagna. Achilles var den grekiska mytologins störste hjälte, huvudperson i Homeros verk Iliaden, och det var till Achilles han skulle återvända. En teckning i blyerts ligger till gemensam grund för ett antal olika tuschlaveringar från 1795-96 som återger ett motiv från Iliaden nionde sång. Sergel tecknar ett antal blad av Achilles i sitt tält med lyran i sina händer och omgiven tärnorna. Med olika medel har konstnären stegrat uttrycket i de olika versionerna av motivet. På en bild framstår hjälten som djupt upprörd med håret på ända och en kvalfylld stirrande blick. I ett annat blad daterat 1976 Dömestorp är han mer tillbakadragen med figurerna tydligt utdragna med små huvuden enligt manierismens proportioner. En senare lavering har en tung skulptural reliefkaraktär och skiljer sig från de andra i utförandet. (Ragnar Josephson, ”Sergels Fantasi, s. 553 ff.)
Genom uttrycksfulla linjer och skuggning fångar Sergel hjältens inre kamp, hans triumfer och hans sårbara stunder. Dessa skisser och studier ger en inblick i Sergels undersökning av Achilles psyke och avslöjar komplexiteten i hans karaktär bortom hans krigarpersonlighet.