748
1509288

Veikko Keränen

(Finland, Born 1935)
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 640 EUR
1 430 - 1 710 USD
Hammer price
28 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Art
+46 (0)70 748 22 63
Veikko Keränen
(Finland, Born 1935)

"Skjuta i höjd"

Signed Keränen and numbered 6/8. Gold patinated bronze on stone base, total height 54 cm.

More information

Veikko Keränen var en mycket skicklig skulptör, som för tankarna inte bara till Christian Berg utan också till Jean Arp och i vissa verk också till Jean Arp och Constantin Brancussi, som ofta har kallts för den moderna skulpturens fader.

”Han är en klassisk modernist, som känsligt kombinerar en jazzig form med abstrakt rörelse”, skrev Anders Engman 1998 om Veikko Keränen i Skulpturernas Stad – strövtåg bland Stockholms äldre och nya skulpturkonst.

Auktionens eleganta och halvmeter höga skulptur "Skjuta i höjd” är ett fint exempel på när Veikko Keränens skulpturer är som allra bäst. Totalt finns ett 30-tal stora skulpturer runt om i Sverige av konstnären och han är också representerad på flera museer i Norden, bland annat på Moderna Museet i Stockholm.

Veikko Keränen arbetade i material som brons, trä, sten och olika metaller, och var också en duktig tecknare. Han föddes i Finland 1935, men kom som krigsbarn till Sverige 1944. Han utbildade sig på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1962-1967 och var samtida med stora svenska skulptörer som Lars Englund, Torsten Renqvist, Stig Blomberg och Gudmar Olovson.