666
1523408

Gustaf Wilhelm Palm

(Sweden, 1810-1890)
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sweden, 1810-1890)

Ruinerna av det kejserliga slottet utanför Split, Kroatien.

Signed GW with palm tree and dated 1840. Watercolour 23.5 x 29 cm.

More information

Palm begav sig 1837 till Berlin för att söka bot mot en ögonsjukdom. I augusti 1838 lämnade han Tyskland och slog sig ner i Wien, där han vistades under mer än två år. Palms håg stod emellertid till Italien, och efter ett besök i Ungern och Trieste reste han i november 1840 till Venedig. Han kom att stanna i Italien i tio år.

I Wien ställde han ut på konstakademien. På Konstföreningens utställning i Wien 1840 deltog han med flera tavlor med lokala motiv, bland annat en ´Utsigt af ruinen Dürenstein vid Donau´ (G. Lindgren, Landskapsmålaren G. W. Palm 1810-1890, 1934, s. 60). En annan målning, ´Utsigt af slottet Gutenstein i Steiermark´, inköptes av Konstföreningen i Stockholm 1841, den första tavla Palm skickade hem till Sverige (op. cit., ss. 64-65). Ingen målning av Palm med motiv från Österrike-Ungern är idag känd.

Palm lärde i Wien känna stat- och konferensrådet Baron Franz Xaver von Ottenfels (1778-1851), statskansler Klemens von Metternichs förtrogne. Von Otenfels äldste son, Moritz Franz von Ottenfels (1820-1907), kom att bli en av Palms bästa vänner. I september 1840 inbjöds Palm till deras stora gods Horwatzska i Ungern. Tillsammans gjorde de en utflykt till Kroatien där von Ottenfels också ägde ett slott, Beţanec, I sällskap med excellensen fortsatte Palm sin resa till den dåvarande turkiska gränsen. Ruinen som Palm avbildat i den aktuella akvarellen föreställer sannolikt det medeltida fortet i Klis beläget i bergen utanför Split, vilket efterhand kom att byggas ut och bli säte för många kroatiska kungar för att under Ottomanska krigen omvandlas till fästning. Franz Xaver von Ottenfels reste vanligtvis under namnet Henry Werner, därav Palms inskription ”inkognito” på akvarellen. Efter sitt avsked från Horwatzska reste Palm till Triest i Italien dit han anlände i slutet av oktober månad (Lindgren, op. cit., ss. 67-68).