674
1525143

Gottfrid Kallstenius

(Sweden, 1861-1943)
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist Art, Prints
+46 (0) 707 88 84 72
Gottfrid Kallstenius
(Sweden, 1861-1943)

”Aningen om smärtan”

Inscribed and dated on vero ”Skiss människan o ödet venstra sidan 1908”, in blue chalk by the artist. Paper panel 42.5 x 52.5 cm.

Provenance

Artist's family.
Private Collection.

More information

År 1899 inledde Kallstenius arbetet på en triptyk om människan och hennes öde. Samma år ställde han ut tre studier till denna på Svenska konstnärernas förening i Stockholm (nr. 89-100) där betitlad ”Tre drömmar om smärtan”, med undertitlarna ”Aningen om smärtan” (den högra delen), ”Smärtan” (mittsektionen) och ”Ananke” (den vänstra delen), den grekiska gudinnan för naturnödvändigheten, oundvikligheten och tvångshandlande. Arbetet med triptyken pågick under en mycket lång tid. Först 1922 utförde han den slutliga versionen, en kolossal diptyk, var del med måtten 200 x 230 cm. En studie eller mindre replik daterad 1922 med romerska siffror, 85.7 x 101 cm, såldes på Christie’s i London 1988 (Scandinavian Pictures, Drawings, Prints and Sculpture, 29 March 1988, nr. 234).