820
1525738

Lotte Laserstein

(Tyskland/Sverige, 1898-1993)
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Hammer price
440 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Lotte Laserstein
(Tyskland/Sverige, 1898-1993)

'Junge unter einem Baum liegend'

Signed Lotte Laserstein. Executed in 1933-34. Oil on panel 75.5 x 79.5. Certificate issued in 2023 by Dr. Anna-Carola Krausse accompanies the work. The painting is included in the exhibition 'A Divided Life' at Moderna Museet in Stockholm 11 November 2023 – 14 April 2024.

Provenance

Acquired directly from the artist.
Private Collection.

Exhibitions

Moderna Museet, Stockholm, 'Lotte Laserstein - A Divided Life', 11 November, 2023 – 14 April, 2024.

More information

Lotte Laserstein är just nu aktuell med utställningen ”Ett delat liv”, 11 november, 2023 – 14 april, 2024 på Moderna Museet i Stockholm. Utställningen som först visades på Moderna Museet i Malmö den 6 maj – 1 oktober, 2023 och som kureras av Anna–Carola Krausse, är den hittills största med Lasersteins konst i Norden. Målningen med den unga pojken, "Junge unter einem Baum liegend”, är inkluderad i utställningen.
Anna-Carola Krausse är konsthistoriker och Lasersteinexpert, baserad i Berlin. Enligt henne så är auktionens målning utförd på någon av de exkursioner till den tyska landsbygden som Laserstein gjorde som ung konstnär på det tidiga 1930-talet. Då skapade hon främst landskapsmotiv och porträtt av lokalbefolkningen. Det var motiv som skilde sig från hennes, för den här tiden, vanligt förekommande urbana skildringar. 1927 tog hon examen på Konstakademien i Berlin, som en av de första kvinnliga eleverna, och fick omedelbart stora framgångar. Då målningen inte är daterad så kan vi inte med säkerhet säga vilket år den utfördes men utifrån motiv, stil och komposition så dateras den till 1933-34. Utifrån sin forskning tror sig Krausse kunna ringa in dess tillkomst till någon av de studieresor som Laserstein gjorde till Sahlenburg (Cuxhaven) där floden Elbe mynnar ut i sydöstra Nordsjön. Uwe Wolf var en av dem som i satt modell för konstnärsgruppen från Berlin, han har berättat att det fanns en grönskande dunge inte långt från stranden där Laserstein emellanåt målade, möjligen skapades porträttet där.
Pojken halvligger utsträckt i en diagonal komposition, hans blick är på samma gång avvaktande och självsäker. Posen är avslappnad men ser inte helt bekväm ut. I sin hand har han en avbruten gren. Högre upp i slänten står ett stort träd vars rötter och grenar omfamnar pojken. Utanför hans skuggiga gömställe lyser solen och skapar vackra skuggor i bladverket.
"Junge unter einem Baum liegend” är ett av de verk som Lotte Laserstein fick med sig från Tyskland. Målningen är utförd ungefär samtidigt som nazisterna tog över makten i landet. 1933 avbröts hennes lovande karriär då hon i enlighet med den dåvarande ideologin kategoriserades som 3/4 judinna (hennes far– och morföräldrar var judar men inte hennes egna föräldrar). Det resulterade i att hon blev alltmer utestängd från konstscenen. Genom en inbjudan att ställa ut på Galerie Moderne i Stockholm 1937 öppnades dock en möjlighet för henne att lämna sitt hemland. Hon reste från Berlin 1937 och lyckades samtidigt skeppa över en majoritet av sina konstverk till Stockholm. Utställningen genomfördes och hon kunde stanna kvar i Sverige på ett tre månaders visum. I Stockholm skaffade hon sig nya vänner och några av dessa hjälpte henne att ingå ett skenäktenskap, på den vägen fick hon svenskt medborgarskap. Den aktuella målningen såldes senare i Sverige och har sedan dess varit i samma familjs ägo. Målningen kommer att upptas i kommande catalogue raisonné över Lasersteins produktion.