598
1550180

Evert Lundquist

(Sweden, 1904-1994)
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 640 EUR
3 330 - 3 810 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Art
+46 (0)70 748 22 63
Evert Lundquist
(Sweden, 1904-1994)

Seated Woman.

Signed Evert Lundquist and dated 1945. Gouache on paper 65 x 51 cm.

More information

Den 5 maj 1945 öppnade Evert Lundquist en utställning på Konstnärshuset i Stockholm, vilken fokuserade på akvareller, gouacher och oljemåleri på papper. Vid utställningen visades även en parallell version av auktionens motiv: ”Sittande kvinna”.

Utställningen recenserades 11 maj 1945 i Dagens Nyheter, av konstkritiker Yngve Berg.
Utdrag ur DN-texten:

”Evert Lundquist höll för ett år sedan en stor retrospektiv utställning i Konstakademin. Nu visar han i Konstnärshuset en samling teckningar, pasteller och akvareller och några få oljemålningar. Han lägger an på en effektfull fördelning av ljusa och märka partier, och det kan ifrågasättas om inte kolet med dess ljusa och djupa svärta är det material varmed han nått längst.

Han arbetar med dramatiska motsättningar av ljus och dunkel och når suggestiva verkningar à la Honoré Daumier, men han rör sig med brutalt grova formbestämningar, och även hans stora, utförda målningar gör ett ganska kaotiskt intryck. I likhet med Carl Kylberg överlämnar han mycket åt åskådarens fantasi att utfylla.”

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?