Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
901
1592701

Johan Tirén

(Sweden, 1853-1911)
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assistant Specialist Classic Art, Old Masters
+46 (0)727 33 24 02
Johan Tirén
(Sweden, 1853-1911)

"Vargjakten" (The wolf hunt)

Signed Johan Tirén. Gouache 95 x 147 cm.

Provenance

Bukowski Auktioner, Internationella Vårauktionen 536, 24 - 27 May 2005, lot 132.

More information

Trots ett flertal studieresor till flera av Europas länder samt även en studietid vid École des Beaux-Arts i Paris var det ändå den svenska naturen som kom att bli Johan Tiréns favoritämne. Strax efter sitt giftermål med konstnärinnan Gerda Rydberg flyttade familjen till jämtländska Oviken. Under otaliga resor till fjällen och täta kontakter med samekulturen kom Johan Tirén att leva sig in i deras tillvaro. Han ville skildra samernas dagliga liv med allt vad det innebar av kamp och nöd. Johan Tiréns strävade också genom sin konst efter större rättvisa åt samerna.