Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
91
1626737

A set of four Swedish Baroque repoussé silvered brass reflector one-branch reflector plates, ca 1690-1700.

200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Hammer price
185 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assistant Specialist Works of Art
+46 (0)707 88 84 71

Repoussé brass with fragmentary silvering. Height approximately 91, width 46 cm.

More information

Auktionens ljusplåtar ansluter mycket nära till en ljusplåt av samma modell med en ram av genombrutna mönsterslingor kring en päronformad kartusch med motiv av Minerva (SHM 11820) ursprungligen från Österåkers kyrka, Uppland: "...en lampett med framställning af Minerva (?)...allt af pressadt mässingbleck". Detsamma gäller en ljusplåt av mycket snarlik modell med motiv av Amor som spänner sin pilbåge i den centrala kartushcen, denna i Bladåkers kyrka, Uppland. Denna lampett delar så stora likheter med auktionens par med samma motiv att de med allra största sannolikhet härör från samma verkstad.

Då ljusplåtar av denna typ blivit omoderna som slottsinredning under 1700-talet var det inte ovanligt att de donerades till kyrkor, och på så vis har många av dem överlevt till vår tid.