No connection to server

Lotta Antonsson

(Sweden, Born 1963)
Lotta Antonsson
(Sweden, Born 1963)

LOTTA ANTONSSON, gelatin silver photograph, diptyche, signed and dated on verso 1991.

"Skin is tan". 29 x 105 and 105 x 105 cm.

This work is on display at Berzelii Park 1 in central Stockholm June 13-16 open 9-5.

Not examined out of frame.

Provenance

Galleri Tre, Stockholm.

Literature

Niclas Östlind (ed), ”Tre fotografer. Tre tendenser”, 2012, compare image p. 88.

More information

Lotta Antonsson tillhör den grupp av fotografer som var med och förändrade konstscenen i Sverige under 1990-talet. De utvecklade det dokumentära fotografiet mot ett konceptuellt och idébaserat arbetssätt och använde kameran som ett av många konstnärliga redskap för att undersöka bland annat könsroller och maktstrukturer i samhället.
Antonsson var representerad på den legendariska utställningen ”Lika Med” på Moderna Museet 1991. Då inspirerades hon av amerikansk feministisk konst, till exempel Cindy Shermans lek med identiteter och Barbara Krugers aforismer. Antonsson slog igenom med sina verk baserade på bilder tagna från 1950- och 60-talets populärkultur i kombination med hårda politiska statements, en kritisk hållning till bilden som medium och massmediernas manipulerade verklighet. Flera sådana verk ingår nu i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.

I en intervju med Niclas Östlind berättar Lotta Antonsson mer om sin produktion under tidigt 1990-tal samt verket Skin is Tan:

"NÖ: Du gjorde två verk till under den här tiden som blev uppmärksammade och det skrevs mycket om: Sky is Blue och Skin is Tan. Här finns också kombinationen av text och bild, men även en tydlig referens till medierna. Vad har de för upphov?

LA: Det [Sky is Blue] är en bild från Irakkriget. George Buschs Irakkrig. Jag jobbade extra på Aftonbladet och satt med bilderna som på den tiden kom in via teleprintrar. För mig var det chockerande att se att de kom innan kriget officiellt hade startat, vilket framgår av datumen som stod på bilden. Informationen anger också den ton bilden ska ha. "Sky is Blue" indikerar hur den ska färgsättas och det är likadant med "Skin is Tan". Det var korta meddelanden till mig som tekniker på tidningen, men de fick också en helt annan betydelse. Jag lyfte fram meddelandena och gjorde dem till stora texter under bilden. Båda två visar en konstruerad krigssituation. Hela iscensättningen var i en viss mening redan gjord och jag förstärkte den. Det var en direkt protest mot det första Irakkriget, helt enkelt, och hur man behandlar bilden, hur man vilseleder och duperar med bild, hur medierna framställer verkligheten och bildernas dubbla budskap. Jag var intresserad av att försöka göra politiska bilder då. Även "Ponny" kan man kalla politisk i viss mån, men i de här verken hade jag förfinat min estetik. Ett slags ironisk poesi."

Källa: Niclas Östlind (red), ”Tre fotografer. Tre tendenser”, 2012, sid 106.

Auction closed
Hammer price
11 600
S
E
K
1 029
E
U
R
1 074
USD
Estimate
10 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (11 bids)
7
Jun 18, 2017 1:48 PM
11 600 SEK
8
A
Jun 18, 2017 1:48 PM
11 100 SEK
8
Jun 18, 2017 1:44 PM
10 500 SEK
7
A
Jun 18, 2017 1:44 PM
10 000 SEK
7
Jun 18, 2017 12:56 PM
7 000 SEK
6
Jun 17, 2017 11:40 AM
6 000 SEK
5
Jun 13, 2017 6:15 PM
4 200 SEK
4
Jun 13, 2017 12:47 PM
4 000 SEK
3
Jun 13, 2017 10:30 AM
3 000 SEK
2
Jun 12, 2017 3:00 PM
2 222 SEK
1
Jun 11, 2017 1:47 PM
2 000 SEK
All times are in CEST
Covered by droit de suite

By law, the buyer will pay an artist fee for this work of art. This fee is 5% of the hammer price, or less. For more information about this law:

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Purchasing info
Image rights

The artworks in this database are protected by copyright and may not be reproduced without the permission of the rights holders. The artworks are reproduced in this database with a license from Bildupphovsrätt.

Contact
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57

Customer service
Please contact Customer Support for inquiries regarding transport, payment and other questions.

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm
+46 8-614 08 00

Finland
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm
+358-9-668 91 10

Customer Service