946081

Ylva Ceder

(Sweden, Born 1976)
Ylva ceder, oil on panel, 2005, signed on verso.

YLVA CEDER, oil on panel, 2005, signed on verso.

"Stand". 89 x 116 cm.

Some wear to the edges of the panel.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Ylva Ceders verk finns representerade på Malmö Konstmuseum och i privata samlingar.
I november 2017 ställer Ylva Ceder ut på Wetterling Gallery i Stockholm.

”Hon lyfter fram de vardagliga miljöerna. Konstnären Ylva Ceder väljer välkända motiv och får betraktaren att se dem på nytt. Ylva Ceder brukar måla på pannå och låter ibland träet synas igenom. De detaljrika, realistiska målningarna tar lång tid att färdigställa. Ylva Ceders senaste inspirationskälla är mönster som utsmyckning i interiörer. De motiven finns med i de målningar som visades i New York i maj. Hon har studerat kurbitsmålning och orientaliska mönster.”
Ur reportage, Sydsvenska Dagbladet 1 juli 2016

"Ylva Ceder visar målningar som tagit Edward Hoppers estetik ett steg längre: det är en osminkad vardag i dess mest lågfrekventa skepnad vi blickar in i, miljöer där människorna just avlägsnat sig eller håller en medveten låg profil. Detaljerna som genererar igenkännandekänslor duggar tätt - aldrig tidigare har väl de hängande plastbehållare som gatuköken förvarar senap och ketchup i intagit måleriets högsäte - men vardagen förvandlas likväl i Ceders händer till något undflyende och obestämbart som i grund och botten förefaller främmande."
Ur recension från Wetterling Gallery, Anders Olofsson, konsten.net

”Ylva Ceders scenerier för tankarna till 60-talets nyrealism. Här finns samma intensiva tystnad som hos Peter Tillberg och ett förfrämligande av vardagliga miljöer som ibland påminner om Sten Dunér. Atmosfären av svensk avfolkningsbygd vilar över tomma grillkök och avskalade föreningslokaler. Nuets realitetet problematiseras och ställs mot det förflutna.”
Ur recension från Wetterling Gallery, omkonst.com, Lotta Ekfeldt

Contact
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist Classic Art, Prints 19th/20th Century (On maternal leave)
+46 (0)739 96 74 02

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
Hammer price
26 000
2 596
3 014
36 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (11 bids)
8
Oct 12, 2017 10:46 PM
26 000 SEK
Oct 10, 2017 10:13 AM
25 000 SEK
Oct 9, 2017 7:30 PM
24 000 SEK
Oct 8, 2017 9:55 PM
20 000 SEK
Oct 6, 2017 10:17 AM
18 000 SEK
All times are in CEST