932516
Arvid Pettersen
(Born 1943)
Arvid pettersen, oil on metal, signed arvid pettersen and dated  89 on verso

ARVID PETTERSEN, oil on metal, signed Arvid Pettersen and dated -89 on verso

Untitled 23.5 x 35.5 cm.

Stain in lower right corner. Minor loss of color.

Droit de suite: Yes
Location:
Provenance

Proveniens Galleri Lars Bohman, Stockholm, arkivnr AP 060.

Literature

Se Arvid Pettersen i Moderna Museets utställningskatalog: ”Fem års inköp och gåvor till Moderna Museets samlingar 1980-1985” (Utställning, Moderna Museet april-september 1985)

Related content

Nominerad till Carnegie Art Award 1999.
1985 visades norske Arvid Pettersens verk på Moderna Museet i Stockholm. Framlidne konstsamlaren Fredrik Roos tillhörde en av Arvid Pettersens beundrare och samlare i Sverige. Arvid Pettersen bor och arbetar i Bergen och Oslo och var 1993-2003 professor vid State Academy of Art, Oslo. Sedan 1990-talet har han gjort ett flertal resor i Afrika och influerats av konst och konstnärer han mött i huvudsakligen Botswana och Zimbabwe.

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints (On parental leave)
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
3 469
325
361
4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (10 bids)
Jun 25, 2017 10:22 PM
3 469 SEK
Jun 25, 2017 10:22 PM
3 320 SEK
Jun 25, 2017 10:20 PM
3 119 SEK
Jun 25, 2017 10:19 PM
2 919 SEK
Jun 25, 2017 10:19 PM
2 911 SEK
All times are in CEST