DRAWINGS AND HAND COLOURED ETCHINGS, 5 pcs, Hans Wigert and Lena Cronqvist

Lena Cronqvist, kulspetspenna på papper. 15 x 10,5 cm. A tergo signerad samt med påskrift: "vernissage 6(11 1971 på Galleri Belle, Västerås, vid samtal med Jan Håfström".
Hans Wigert, blandteknik på papper, signerad med dedikation samt daterad -74. "Pimpelfiskare". 19 x 13,5 cm.
Hans Wigert, blyerts på papper, signerad och daterad 26.1.1986 samt med dedikation. "Titta, titta, en tita!"23,5 x 19 cm.
Hans Wigert, handkolorerad etsning, 1983, signerad med hälsning. Fågel. P: 7,2 x 10 cm.
Hans Wigert, handkolorerad etsning, signerad och numrerad 5/30 samt med hälsning. "Börsnyheter". P: 16 x 17,3 cm.

Not framed, stains, creases, the drawing by Cronqvist with time staining.

Provenance

Galleri Belle, Västerås.

Auction closed
Hammer price
2 600
229
239
4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (11 bids)
Sep 4, 2017 10:35 PM
2 600 SEK
Sep 4, 2017 10:35 PM
2 400 SEK
Sep 4, 2017 10:35 PM
2 400 SEK
Aug 31, 2017 5:21 AM
2 200 SEK
Aug 22, 2017 4:04 AM
2 000 SEK
Aug 22, 2017 4:04 AM
1 900 SEK
Aug 21, 2017 10:42 PM
1 700 SEK
Aug 21, 2017 10:42 PM
1 600 SEK
Aug 21, 2017 7:33 PM
1 500 SEK
Aug 21, 2017 7:33 PM
1 400 SEK
Aug 21, 2017 6:49 PM
1 000 SEK
All times are in CEST
Others have also viewed
 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

336. Carl Fredrik Reuterswärd, 'Non Violence'.
80 000 - 100 000 SEK
Bid History
Bidding ended
Fair warning
85 000

Your Bid
Current bid:
85 000 SEK