937518
Marc Chagall, after
(1887-1985)
Marc chagall, after, 1957. a lithographic poster

MARC CHAGALL, after, 1957. a lithographic poster.

"L´Écuyère au cheval rouge". Ca 50 x 40 cm.

Not examined out of frame.

Droit de suite: Yes
Location:
Literature

Mourlot 191

Related content

Osignerad färglitografi med text, vid sidan av konstnärens signerade upplaga. Utgiven vid utställningen Marc Chagall 22.10 - 13.11, på Charlottenborgs konsthall, Köpenhamn. Tryckt av Permild & Rosengreens litografiske anstalt i Köpenhamn. Förvärvad på konstmuseet Louisiana i Humlebaek, under 1900-talets sista kvartal.

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints (On parental leave)
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
4 700
441
489
3 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (16 bids)
10
Aug 20, 2017 10:23 PM
4 700 SEK
8
Aug 20, 2017 10:23 PM
4 500 SEK
8
Aug 19, 2017 2:27 PM
3 822 SEK
9
Aug 19, 2017 2:12 PM
3 622 SEK
8
Aug 19, 2017 2:12 PM
3 500 SEK
All times are in CEST