No connection to server
1063155

Tommy Hilding

(Sweden, Born 1954)
Tommy hilding, oil on canvas, signed and dated -88.
Tommy hilding, oil on canvas, signed and dated -88.
Tommy hilding, oil on canvas, signed and dated -88.
Tommy hilding, oil on canvas, signed and dated -88.
Tommy hilding, oil on canvas, signed and dated -88.
Tommy hilding, oil on canvas, signed and dated -88.

TOMMY HILDING, oil on canvas, signed and dated -88

"Vattendrag". 56 x 80 cm.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Tommy Hilding är förtjust i 1800-talets landskapsmåleri och låter sig gärna inspireras av dessa i många fall regisserade vyer. I dagens figurativa måleri kan han se många paralleller med vad konstnärer gestaltade för mer än hundra år sedan. Ljuset är viktig liksom komposition och balans. I Moderna Museets samling ingår fyra verk av Tommy Hilding. Dessa verk donerades 2010 till Moderna Museet av svenske FN-ambassadören och diplomaten Sverker Åström (1915-2012).

"Utmärkande för Tommy Hildings målarkonst är hans förmåga att skickligt foga samman många lager till en sammansatt, komplex helhet. Olika skikt tycks beslöja varandra. I vissa partier kan detta intensiva oljemåleri trots allt påminna om akvarellens genomskinlighet. Ibland finns där en distanserande verkan. Något i dessa dukar håller samtidigt betraktaren på avstånd från själva motivet.
Den avbildade världen blir därför inte mer verklig än ett minne som successivt vittrar sönder under tidens skoningslösa påverkan.
På ett liknande sätt som en gång Ola Billgren, Dick Bengtsson eller Max Book anknyter Hilding till romantikens visuella retorik, som postmodernismen gärna refererar till."
Ur recension i Svenska Dagbladet, Joanna Persman
Tommy Hilding visade hösten 2016 en utställning med landskapsmåleri på Galleri Magnus Karlsson i Stockholm.

Purchasing info
Contact
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service
Please contact Customer Support for inquiries regarding transport, payment and other questions.

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm
+46 8-614 08 00

Finland
Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm
+358-9-668 91 10

Customer Service
Auction closed
Hammer price
20 000
S
E
K
2 003
E
U
R
2 332
USD
Estimate
25 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (7 bids)
4
Jun 25, 2018 10:04 PM
20 000 SEK
3
Jun 20, 2018 12:26 PM
19 500 SEK
1
Jun 15, 2018 5:49 PM
14 500 SEK
3
Jun 15, 2018 10:37 AM
14 000 SEK
1
Jun 14, 2018 11:00 PM
12 000 SEK
All times are in CEST