1063188

Arvid Pettersen

(Norway, Born 1943)
Arvid pettersen, mixed media on paper, signed ajp.

ARVID PETTERSEN, mixed media on paper, signed AJP

Portrait. 21 x 12,5 cm.

Not examined out of frame. The frame with wear.

Droit de suite: Yes
Location:
Provenance

Proveniens Galleri Lars Bohman, Stockholm

Exhibitions

Se Arvid Pettersen i Moderna Museets utställningskatalog: ”Fem års inköp och gåvor till Moderna Museets samlingar 1980-1985” (Utställning, Moderna Museet april-september 1985)

More information

Nominerad till Carnegie Art Award 1999.
1985 visades norske Arvid Pettersens verk på Moderna Museet i Stockholm. Framlidne konstsamlaren Fredrik Roos tillhörde en av Arvid Pettersens beundrare och samlare i Sverige. Arvid Pettersen bor och arbetar i Bergen och Oslo och var 1993-2003 professor vid State Academy of Art, Oslo. Sedan 1990-talet har han gjort ett flertal resor i Afrika och influerats av konst och konstnärer han mött i huvudsakligen Botswana och Zimbabwe.

Contact
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
Current bid
2 000
194
218
4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is not met
Bid history (1 bids)
Jun 15, 2018 10:35 AM
2 000 SEK
All times are in CET