Selected Antiques

I temaauktionen Selected Antiques har vi samlat ett urval av möbler, konsthantverk, silver, kompaniporslin och mattor i av högsta kvalitet. Föremålen har ofta använts i flera hundra år och går utmärkt att använda i våra hem än idag. Möblerna är tillverkade av välutbildade mästare som valde olika träslag, såsom ek, furu, björk och al, för att få den bästa hållbarheten. Ofta är de fanérade med högklassig mahogny eller valnöt som inte längre går att få tag i.

64 items
Mirror and console table.
Current bid
7 000 SEK
10 000 SEK
A mid 18th century late baroque chair.
Current bid
1 200 SEK
2 500 SEK
A 19th century sculpture.
Current bid
8 000 SEK
14 000 SEK
SKRIVBORD med UPPSATS, barock, 1700-tal.
Current bid
2 000 SEK
10 000 SEK
A glass ceiling lamp, late 19th Century.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
An Empire alabaster lamp, early 19th Century.
Current bid
4 000 SEK
15 000 SEK
KISTA, barock, 1700-tal.
Current bid
300 SEK
2 500 SEK
DUTCH SCHOOL, 18th Century, oil on canvas.
Current bid
15 000 SEK
25 000 SEK
A mid 18th Century rococo armchair.
Current bid
1 200 SEK
6 000 SEK
6 swedish chairs from Lindome, circa 1800.
Current bid
4 000 SEK
6 000 SEK
14 gustavian chairs and 4 gustavian style chairs.
Current bid
15 000 SEK
40 000 SEK
A late Gustavian late 18th century table.
Current bid
6 500 SEK
10 000 SEK
A late 18th century Gustavian column.
Current bid
5 400 SEK
8 000 SEK
FÄLLBORD, rokoko, 1700-talets mitt.
Current bid
4 912 SEK
6 000 SEK