Snidade skulpturer av Herman Rosell

Träsnidaren Herman Rosell var helt självlärd och skildrande i sina känsligt utförda skulpturer sin barndoms minnen från bondelivets Sverige. Kamp, fattigdom, svält, hårt arbete, glädje och emigration var några av ämnena som han skildrade. Rätt och slätt en skildring av livet i Sverige under 1800-talets slut. Eller som han själv uttryckte det: ämnen från den gamla, goda tiden”.

Han föddes 1893 i Slätthög, Kronoberg. Han var son till skomakaren Johan Aron Rosell. På 1930-talet flyttade han och hans fru Hilda till Göteborg där han var verksam fram till sin död 1969.
Flera av auktionens skulpturer finns avbildade och beskriva i boken ”Så var det förr” av Sven Axel Hallbäck (1977) som inleder boken med att i sina skulpturer berättar Rosell i skurna bilder om livet på ”den gamla goda tiden” ”När andra människor skriver sina memoarer, så har jag i stället valt att skära mina i trä...”.

Rosell ställde ut ett flertal gånger bl a på en vandringsutställning som visades i USA.

13 items
HERMAN ROSELL, sculpture, wood, signed and dated 1953.
Final bid
4 000 SEK
5 000 SEK
Final bid
4 000 SEK
5 000 SEK