Modern + contemporary , Helsinki F164

Results

No.ItemHammer price
403Veikko Takala, "GLANCES".850 EUR
404Unto Koistinen, TOGETHER.Unsold
405Unto Koistinen, TWO LADIES.Unsold
406Unto Koistinen, MOTHER AND CHILD.300 EUR
407Nina Terno, BATHER.650 EUR
408Otto Mäkilä, "DANCE OF THE NYMPHS".2 050 EUR
409Otto Mäkilä, SHAPES.500 EUR
410Ilkka Lammi, "I CAN SEE WITH CLOSED EYES".58 000 EUR
411Ahti Lavonen, STILL LIFE.1 800 EUR
412Ahti Lavonen, STILL LIFE WITH LEMONS.1 000 EUR
413Unto Koistinen, "DECAMERONE".23 000 EUR
414Sam Vanni, COMPOSITION.2 500 EUR
415Lars-Gunnar Nordström, COMPOSITION.5 200 EUR
416Lars-Gunnar Nordström, COMPOSITION.Unsold
417Alpo Jaakola, SELF PORTRAIT.Unsold
418Alpo Jaakola, "A COUPLE".Unsold
419Kalle Eskola, IN THE COFFEE SHOP.910 EUR
420SAM VANNI, olja på duk, signerad.Unsold
421MARKUS HEIKKERÖ, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1996-98.Unsold
422Matti Kujasalo, "YELLOW SQUARES".2 000 EUR
423Alvar Gullichsen, BONK MOTIF.1 800 EUR
424MATTI KUJASALO, olja på duk, signerad och daterad -73.Unsold
425LEENA LUOSTARINEN, olja på duk, signerad och daterad -88.Unsold
426Kimmo Kaivanto, COMPOSITION.Unsold
427Anna Kaarina Nenonen, "IKAROS".1 000 EUR
428Alice Kaira, "SUMMER NIGHT".Unsold
429ALICE KAIRA, olja på duk, signerad och daterad 1981.Unsold
430Max Salmi, PORTRAIT IN BLUE.1 400 EUR
431NIKOLAI LEHTO, olja på skiva, signerad och daterad -71.Unsold
432Max Salmi, "NYMPH".1 700 EUR
433Juhani Harri, "THE SARGASSO SEA".240 EUR
434Mauno Hartman, "HAKA II".Unsold
435Sam Vanni, COMPOSITION.2 300 EUR
436Juri Saarikoski, "MARS".200 EUR
437Paul Osipow, COMPOSITION.Unsold
438Kristian Krokfors, "CLOSE".1 600 EUR
439Kain Tapper, "MOONLIGHT".2 000 EUR
440LAURI AHLGRÉN, gouache, signerad och daterad 1973.Unsold
441Göran Augustson, "TALES FROM THE SPRUCE FOREST".1 300 EUR
442Juhani Hakalahti, "THE MUSICIANS' BREAK".1 200 EUR
443Rolf Sandqvist, "ERUPTION".650 EUR
444MAX SALMI, olja på skiva, signerad och daterad -74.Unsold
445Jorma Hautala, "KIND OF BLUE".2 000 EUR
446Jorma Hautala, "THE WIND AND THE CLOUD".Unsold
447Matti Kujasalo, COMPOSITION.6 200 EUR
448Kristian Krokfors, "THREE HILLS".2 400 EUR
449Matti Kujasalo, "SYSTEMATICAL PAINTING".2 600 EUR
450AHTI LAVONEN, olja på duk, signerad.Unsold
451Mauri Favén, ABSTRACT.Unsold
452MIKKO PAAKKOLA, olja på duk, signerad.Unsold
453Yrjö Edelmann, BLUE AND YELLOW.5 500 EUR
454Eric Hynynen, "PLAYERS".1 400 EUR
455Kristian Krokfors, COMPOSITION.830 EUR
456Juhani Linnovaara, "KITE".500 EUR
457Ole Kandelin, ABSTRACT MODEL.720 EUR
458Elvi Maarni, VIOLINIST.1 100 EUR
459WERNER ÅSTRÖM, olja på duk, signerad.Unsold
460Per Stenius, WOMEN OF INDIA.900 EUR
461JORMA HAUTALA, olja på duk, signerad och daterad 1977.Unsold
462Kristian Krokfors, "ABSTRACT LANDSCAPE".1 600 EUR
463Erik Granfelt, "FELL LANDSCAPE".700 EUR
464Anitra Lucander, LANDSCAPE.1 100 EUR
465Olavi Vaarula, "CROFT".400 EUR
466Heinrich Ilmari Rautio, "FACTORIES OF SALMISAARI".500 EUR
467Rafael Wardi, SUMMER DAY.2 200 EUR
468UNTO PUSA, olja på duk, signerad och daterad -70.Unsold
469Unto Pusa, "ILOMANTSI-WINTER-SOMMER".Unsold
470Katriina Salo, "GREEN BOTTLE".900 EUR
471Eric Hynynen, "A SWAN".800 EUR
472PIRKKO LEPISTÖ, olja på duk, signerad och daterad -82.Unsold
473Paul Osipow, "FEBRUARY".Unsold
474Ernst Mether-Borgström, "PILES OF COAL IN SÖRNÄISTEN RANTATIE".1 800 EUR
475Nikolai Lehto, "COTTAGES IN THE MOUNTAINS".Unsold
476Åke Mattas, "ROOFS".1 600 EUR
477Mauno Markkula, A CLOUDY DAY.Unsold
478Kaj Stenvall, "WATER ATTRACTS".1 600 EUR
479ERIK ENROTH, olja på skiva, signerad och daterad 1946.Unsold
480Per Stenius, "LANDSCAPE".520 EUR
481Timo Solin, REDHEADED.Unsold
482Veikko Marttinen, "PENELOPE".1 700 EUR
483Veikko Marttinen, "A BOY AND A VIOLIN".1 900 EUR
484Tove Jansson, "AT DUSK".4 300 EUR
485Tove Jansson, MOTHER AND CHILD.3 100 EUR
486Olli Lyytikäinen, "UNTITLED".Unsold
487Kauko Lehtinen, "GIRL".2 900 EUR
488KIMMO KAIVANTO, blandteknik, signerad och daterad -82.Unsold
489Reino Hietanen, "STATE OF BEING".Unsold
490Kari Juva, "MUSE AND SATYR".Unsold
491RAFAEL WARDI, färgkrita, signerad och daterad -59.Unsold
492Helge Dahlman, "INTERIOR".1 200 EUR
493Helge Dahlman, "STILL LIFE WITH TOMATOES".1 200 EUR
494Heikki Marila, "FLOWERS XXXIX".15 000 EUR
495Marjukka Paunila, STILL LIFE.Unsold
496Sampsa Sarparanta, UNDRESSING.3 000 EUR
497Heli Heikkinen, "IF ONLY".1 000 EUR
498Max Salmi, "COMPOSITION".720 EUR
499Jussi Niva, "#53".1 300 EUR
500Heikki Wilhelm Virolainen, COLOURFUL FISH.6 200 EUR
501Tuulikki Pietilä, "DOG CIRCUS".300 EUR
502Unto Koistinen, "TUOVI".5 000 EUR