56
469111
Ilmari Tapiovaara
(1914-1999)

A PAIR OF PIRKKA STOOLS.

Black and stained pine. Burn stamped LAUKAAN PUU MADE IN FINLAND TAPIOVAARA DESIGN. Designed in 1957. Height 34 cm, width 44 cm.

Droit de suite: No
Estimate: 

600 - 800 EUR

Hammer price: 
1 200 EUR
Artist/Designer

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Read more
Purchasing info