Modern + Contemporary F170

Results

No.ItemHammer price
404Olavi Vaarula, "TRACES FROM STORIES".Unsold
405Aarno Salosmaa, "COMPOSITION".1 000 EUR
406Esko Tirronen, CLOUDS.800 EUR
407Otto Mäkilä, FORMS.3 100 EUR
408Olli Lyytikäinen, "WITHOUT TITLE".Unsold
409Olli Lyytikäinen, "SELF PORTRAIT".1 500 EUR
410Juhana Blomstedt, COMPOSITION.Unsold
411Rafael Wardi, LANDSCAPE FROM HARAKKA.Unsold
412Rafael Wardi, WOODEN HORSE.Unsold
413Rafael Wardi, "WOODEN HORSE".Unsold
414Rafael Wardi, "STILL LIFE".5 900 EUR
415Reidar Särestöniemi, LYING MAN.650 EUR
416Veikko Hirvimäki, ON THE WAY.1 100 EUR
417NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad och daterad 1990.Unsold
418Nandor Mikola, BRANCH.850 EUR
419Nandor Mikola, STILL LIFE.470 EUR
420Kuutti Lavonen, "REGINA CELI".1 400 EUR
421Kuutti Lavonen, LISTEN ANGEL.5 400 EUR
422Juha Soisalo, "IN HONOUR OF FAMILY I".Unsold
423Kristian Krokfors, GREY ANDALUSIA.3 600 EUR
424Reidar Särestöniemi, REIDAR SÄRESTÖNIEMI, MIST IN LAPLAND.Unsold
425Aarno Salosmaa, "COMPOSITION".800 EUR
426Sam Vanni, COMPOSITION.1 300 EUR
427Max Salmi, "THE HARLEKIN".1 000 EUR
428Max Salmi, "THE YOUNG JUGGLER".1 200 EUR
429Mauri Favén, "LAKE LANDSCAPE".1 830 EUR
430Reino Hietanen, COMPOSITION.Unsold
431Heikki Aspinen, "THE TIME OF INDEPENDENCE".Unsold
432Kari Juva, "CLOUD GIRL".Unsold
433Risto Salonen, FROM THE FINLANDIA SERIES.Unsold
434Kimmo Pyykkö, "DEEP WATER".6 000 EUR
435Kimmo Kaivanto, "WRITTEN IN THE WATER".Unsold
436Eero Hiironen, "A FLOC OF BIRDS".4 800 EUR
437Eero Hiironen, "FIGURE".Unsold
438Åke Mattas, TRIBE.3 000 EUR
439Elvi Maarni, PIANIST.2 100 EUR
440Elvi Maarni, ARCHERS.4 000 EUR
441Unto Pusa, "THE TRUCK OF THE GAS FACTORY".600 EUR
442Taisto Ahtola, "VIRRAN SILTA IN LUOPIOINEN, PUUTIKKALA".820 EUR
443Juha Soisalo, THE SILK ROAD.910 EUR
444KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -82.Unsold
445Kauko Lehtinen, HERMIT.Unsold
446Kimmo Kaivanto, ON THE BEACH.Unsold
447KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad -95.Unsold
448Matti Kujasalo, "BALANCED FIELD".1 500 EUR
449Kristian Krokfors, "PERFECT DAY".2 100 EUR
450ERIK ENROTH, olja på skiva, signerad och daterad -75.Unsold
451Matti Kujasalo, "BLUE SQUARE ON RED".5 100 EUR
452MAUNO HARTMAN, graverad skiva, a tergo signerad och daterad 1985.Unsold
453Kimmo Kaivanto, "ERUPTION".6 000 EUR
454Kristian Krokfors, "SUBURB/URBAN LANDSCAPE II".1 700 EUR
456AARNO SALOSMAA, olja på duk, signerad och daterad -83.Unsold
457Matti Kujasalo, COMPOSITION.8 000 EUR
458KALEVI PYYKÖNEN, olja på duk, signerad och daterad -88.Unsold
459MAX SALMI, olja på skiva, signerad och daterad -74.Unsold
460KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -82.Unsold
461Elga Sesemann, THE TRAIN.Unsold
462Ahti Lavonen, COMPOSITION.2 000 EUR
463Mauno Markkula, "VULCANO".Unsold
464JUHANI LINNOVAARA, akvarell, signerad och daterad -60.Unsold
465Anita Snellman, MENDING THE NETS.2 200 EUR
466Anita Snellman, STILL LIFE WITH BOTTLES.Unsold
467Marjukka Paunila, CITY VIEW.500 EUR
468Anita Snellman, ROOSTER.1 500 EUR
469Anita Snellman, "NAKED II".1 900 EUR
470Max Salmi, "NUDE".700 EUR
471Otto Mäkilä, SELF PORTRAIT.4 200 EUR
472OTTO MÄKILÄ, olja på duk, signerad.Unsold
473OTTO MÄKILÄ, olja på duk, signerad och daterad -26.Unsold
474Tapani Raittila, A YOUNG GIRL.1 100 EUR
475Reidar Särestöniemi, MODEL.2 500 EUR
476Björn Nyman, "INCENCE".Unsold
477Elvi Maarni, HORSES IN A FIELD.1 700 EUR
478HELGE DAHLMAN, olja på skiva, signerad och daterad -77.Unsold
479Helge Dahlman, LADY BY THE WINDOW.1 600 EUR
480Unto Koistinen, LADY IN SIDEWAY PROFILE.Unsold
481Elvi Maarni, "HORSES IN FENCING".1 100 EUR
482Helge Dahlman, ORTHODOX CHAPEL, HELSINKI.600 EUR
483Ahti Lavonen, COMPOSITION.100 EUR
484HELGE DAHLMAN, olja på skiva, signerad och daterad -77.Unsold
485Salvador Dalí, "LES SONGES DROLANTIQUES DE PANTAGRUEL".500 EUR
486Salvador Dalí, "LES SONGES DROLANTIQUES DE PANTAGRUEL".500 EUR
487Bernard Buffet, GREEN BUTTERFLY.700 EUR
488Robert Rauschenberg, "2K".750 EUR
489Victor Vasarely, "PLANETARY FOLKLORE PARTICIPATIONS NO 1".Unsold
490AUlf Rollof, "MIDNIGHT BLUE RGB".Unsold
491Björn Wessman, "YGGDRASIL".2 500 EUR
492Inal Savchenko, "BLUE WITH PEPPER".1 800 EUR
493Gleb Bogomolov, "MARRIAGE".2 100 EUR
494Gleb Bogomolov, "TARGET".1 500 EUR
495Gleb Bogomolov, "SHOOTER".1 500 EUR
496Antoni Tàpies, "LE GRAND TABLE".2 900 EUR
497Evgeny Mikhnov-Voitenko, COMPOSITION WITH BLUE.Unsold
498Evgeny Mikhnov-Voitenko, COMPOSITION.1 600 EUR
499Anna Tuori, "RAIN IN BELLA COOLA".8 000 EUR
500TUULI-ANNA VIITANEN, olja och tempera på skiva, a tergo signerad och daterad 2001.Unsold
501Henry Wuorila-Stenberg, "PAINTING".4 000 EUR
502Ilari Hautamäki, "CADILLAC DADDY (FOR CY TWOMBLY)".1 600 EUR
503Oliver Whitehead, "RED WRECK".Unsold
504Susanne Gottberg, "GREY ABSTRACT".Unsold