193
498055

Holger Peter Svane Lübbers

(Denmark, 1850-1931)
Holger Peter Svane Lübbers, "THE RUSSIAN IMPERIAL YACHT POLAR STAR IN THE HARBOUR OF COPENHAGEN".

"THE RUSSIAN IMPERIAL YACHT POLAR STAR IN THE HARBOUR OF COPENHAGEN"

Sign. Oil on canvas. 42,5x63 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

3 000 - 4 000 EUR

32 000 - 42 600 SEK

2 880 - 3 830 USD

Hammer price:
7 400 EUR
Saleroom notice

The name of the yacht is Polar star.

More information

Den ryska kejserliga jakten Polar Star, Polyarnaya Zvezda, som användes av den ryska kejserliga familjen betraktades av sin tid som ett av de mest exklusiva fartygen på världshaven och med sina eleganta linjer och sin eleganta påkostade inredning var fartyget i det närmaste ett flytande palats.
Fartyget byggdes mellan 1888 och 1890 vid varvet Baltiskij Zavod i S:t Petersburg åt kejsar Alexander III. I juni 1894 förde jakten tsar Nikolaj Aleksandrovitj (senare kejsar Nikolaj II) till London för att där möta sin framtida brud prinsessan Alexandra av Hessen. I september 1896, två år efter kejsar Alexander IIIs död, förde jakten det unga kejsarparet till Köpenhamn för att besöka sin danska släkt och ta den nya jakten Standart i besittning.
Den kejserliga jakten Polar Star blev officiell statlig jakt åt kejsarinnan Alexandra Fjodorovna och vid officiella statsbesök seglade Polar Star tillsammans med Standart, ledsagade av en eskader från Östersjöflottan. Efter revolutionen omvandlades Polar Star till stödfartyg åt ubåtsflottan och fick under1960­-talet sitt slut som målfartyg för den sovjetiska flottan. Delar av fartygets inredning har dock bevarats.