TALLRIK, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg 1809-1817.

Del från original Gurjev-servisen som Alexander I beställde till sin fru.
Brättet med bearbetade förgyllningar mot röd fond. I mitten kalkomani "Vy över Kamenostrovsky Palatset från floden Nevka", graverad av I. Cheski. Unikt för servisen var att alla delar har olika motiv.
Diameter 24,5 cm. Utan stämpel. Inskription om kalkomanin med kyrilliska bokstäver i svart emaljfärg.

Litet, reparerat kantnagg.

Auction closed
Hammer price
2 000
22 660
2 087
3 000 EUR
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (7 bids)
May 26, 2015 7:44 PM
2 000 EUR
May 22, 2015 2:56 PM
650 EUR
May 20, 2015 4:09 PM
600 EUR
May 20, 2015 7:28 AM
60 EUR
May 15, 2015 4:26 PM
55 EUR
May 14, 2015 1:16 PM
50 EUR
May 12, 2015 4:27 PM
30 EUR
All times are in CEST