Sigrid Granfelt

(Finland, 1868-1942)
Sigrid Granfelt
(Finland, 1868-1942)

SIGRID GRANFELT, GRAND PINE TREE.

Sign. Oil on panel 40,5x30,5 cm.

More information

En motivmässigt och stilistiskt jämför målning av Granfelt, Tallar på klippor, daterad 1898, såldes på Bukowskis Klassiska auktion, Helsingfors, 14 december 2011, lot 159.
Sigrid Maria Granfelt var bördig från Åbo till en adlig släkt. Hon studerade i Helsingfors, först i Tyska fruntimmerskolan och senare i Ritskolan. Efter studierna i Helsingfors reste hon till Paris för att studera målning och vistades också i Tyskland, Holland och Italien. Sommaren 1902 besökte hon Åland för första gången. 1910 köpte hon Husö gård på Bergö där hon lät uppföra ett hus, än idag känt som det Gula huset. På gården höll Sigrid djurhållning, växtodling och trädgårdsbruk. Hon jobbade med att utveckla hemslöjden på Åland och hon var aktiv i Martharörelsen. Hon började även arbeta med keramik och möbler vilka hon själv både byggde och dekorerade. Sigrid hade ett starkt botaniskt intresse, vilket syns i inredningsdetaljer i Gula huset. Två år före sin död donerade hon Husö med dess inventarier till Åbo Akademi.

Auction closed
Hammer price
1 500
16 905
1 565
1 000 EUR
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (14 bids)
May 26, 2015 6:38 PM
1 500 EUR
May 26, 2015 6:38 PM
1 450 EUR
May 26, 2015 6:38 PM
1 400 EUR
May 26, 2015 6:38 PM
1 350 EUR
May 26, 2015 6:37 PM
1 250 EUR
May 26, 2015 6:37 PM
1 200 EUR
May 26, 2015 6:37 PM
1 050 EUR
May 26, 2015 6:37 PM
1 000 EUR
May 26, 2015 6:37 PM
840 EUR
May 26, 2015 6:37 PM
820 EUR
May 25, 2015 10:42 AM
800 EUR
May 16, 2015 4:43 PM
450 EUR
May 11, 2015 9:09 PM
150 EUR
May 8, 2015 9:19 PM
100 EUR
All times are in CEST
Others have also viewed