Helsinki Today - Contemporary Art F184

Bild ovan: Sampsa Sarparanta, Clown, utrop 2 000 - 3 000€

HELSINKI TODAY -

CONTEMPORARY ART

Vårens auktionssäsong i Helsingfors kör igång den 8:e mars med samtidskonst och fotografi. Helsinki Today - Contemporary Art, den enda auktionen för samtidskonst i Finland, bjuder igen på upplevelser från det häpnadsväckande till det roliga och från tankeställare till gripande skönhet. I utbudet finns verk av bland annat följande konstnärer: Tommi Toija, Peter Frie, Silja Rantanen, Antti Tanttu, Jarmo Mäkilä, Lauri Laine, Anna Tuori, Anne Tompuri, Viggo Wallensköld, Henry Wuorila-Stenberg, Sampsa Sarparanta och Sari Tenni.

I vår gör vi även samarbete med Forum Box. Läs mer om samarbetet här.

HELSINKI TODAY - CONTEMPORARY ART
Visning och auktion 8-13 mars
Visningen sker på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors

TILL KATALOGEN

Specialisternas favoriter:

"UNTITLED".
"UNTITLED".
Hammer price
3 750 EUR
800 - 1 200 EUR
"CALLING".
"CALLING".
Unsold
4 000 - 5 000 EUR
"MEDUSA AND PERSEUS".
"MEDUSA AND PERSEUS".
Hammer price
1 200 EUR
1 800 - 2 200 EUR
"MIRROR MIRROR ON THE WALL".
"MIRROR MIRROR ON THE WALL".
Hammer price
3 200 EUR
4 000 - 6 000 EUR
"CLOWN".
"CLOWN".
Hammer price
2 500 EUR
2 000 - 3 000 EUR
"UNTITLED".
"UNTITLED".
Hammer price
14 901 EUR
20 000 - 30 000 EUR
GNAGG BOOSTER GBP-39(b).
GNAGG BOOSTER GBP-39(b).
Hammer price
1 900 EUR
4 000 - 5 000 EUR
For condition report contact specialist
Anna Rosenius
Helsinki
Anna Rosenius
Head specialist Finnish design
+358 (0)40 1284 977