160967

BRUDKLÄNNING, Astrid Olsson (Fifth Avenue Shoe Repair). Nypris ca 45 000 kr.

Hammer price
5 000 SEK
For condition report contact specialist
Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Övre korsettliv i matt vit siden, generös kjol i multipla lager av vit cirkelskuren tyll (ca 80-100 meter). Löstagbar sidenbolero i veckad teknik. Storlek 36. Övre bystmått (där korsettliv slutar) 84 cm, bystmått 81 cm, midjemått 68 cm, längd på korsettliv bak 12 cm (mätt från midjan), kjollängd 65-68 cm (mätt från midjan).

Provenance

Astrid Olsson är en av grundarna till Fifth Avenue Shoe Repair som designar för herr och dam samt enstaka handsydda showpieces.

More information

Inspirationen är hämtad från klassisk couture i 1940-talets Paris. Designern strävar efter att ge klänningen en sagolik och drottninglik framtoning. Värdigt men samtidigt feminint.

Klänningarna är unika i sitt slag. Därför har vi valt att inte sätta utropspris utan låter Er som budgivare bestämma värdet. I beskrivningen finner ni vad den skulle kosta i nypris vilket kanske kan fungera som en liten vägledning. Men i slutänden är det ändå Ert bud som gäller. Pengarna går till Kronprinsessparets bröllopsstiftelse, vars ändamål syftar till att stödja barn och ungdomar i Sverige, motverka utanförsskap och främja god hälsa.

Auktion
Söndag 9 maj kl. 15.00
PUB, Ljusgården.