17
177333

VÄVNAD. "Karneval". Gobelängvariant. 54 x 111 cm. Signerad MR (Marianne Richter för AB Märta Måås-Fjetterström).

Första varianten av "Karneval" komponerad 1961. Baksidan med påsydd etikett.

Little wear, slightly dirty.

Droit de suite: Yes
Estimate:

6 000 - 8 000 SEK

638 - 851 EUR

Hammer price:
17 000 SEK
Literature

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 70.

Related content

Endast ett fåtal exemplar är vävda efter "Karneval"-mönstret, samtliga är olika.

For condition report contact specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Head Specialist Carpets, Textiles and Islamic Works of Art
+46 (0)708 92 19 92