28
115965

MATTA. "Tånga, W lätt brun och grön". Gobelängteknik. 226 x 165,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Matta. "tånga, w lätt brun och grön". gobelängteknik. 226 x 165,5 cm. signerad ab mmf bn (ab märta måås-fjetterström, barbro nilsson).

Komponerad 1955.

Stains. Some of the fringes are damaged, some are missing.

Droit de suite: No
Estimate:

12 000 - 15 000 SEK

1 277 - 1 596 EUR

Hammer price:
30 000 SEK
Literature

Related content

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

For condition report contact specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Head Specialist Carpets, Textiles and Islamic Works of Art
+46 (0)708 92 19 92