527
214098

A Bertil Vallien set of seven stoneware sculptures, 'Bagdad', Gustavsberg 1960's.

2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Hammer price
2 200 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Height 11-17,5 cm.

More information

Bertil Vallien (f.1938)
Keramikern, glaskonstnären och formgivaren Bertil Vallien har haft egen keramikverkstad i Åfors sedan 1964. Han har gjort Farkoster, en serie båtar i bränd lera, stengodsserien Bagdad samt djurserien Terra för Gustavsberg i mitten av 1960-talet. Från 1978 var han knuten till Rörstrand några år, där han bl a gjorde servisdekorerna Rainbow och Space.