551
212935

A Mari Simmulson stoneware sculpture of a woman, Upsala-Ekeby, nr 48/50.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
19 500 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Height 71 cm.

More information

Mari Simmulson (1911-2000)
Keramikern, textilkonstnärinnan och målaren Mari Simmulson föddes i S:t Petersburg och utbildades i Tallinn 1935 och München 1938-39. Under 1940-talet var hon verksam vid Arabia och Gustavsberg och kom 1949 till Upsala-Ekeby, där hon stannade till 1972. Hon gjorde även enstaka arbeten för Karlskrona porslinsfabrik. Simmulson arbetade med unikt prydnadsgods och bruksvara i ler- och stengods, ofta dekorerade i färgstarka kulörer. Hon utformade bl. a. många kvinnofigurer i stengods, såsom den serietillverkade ”Balinesiskan” som var i produktion 1954-70. Under 1970-talet formgav hon föremål för Deco och har under sin verksamhetstid haft ett flertal separat- och samlingsutställningar samt utfört offentliga utsmyckningar.