382522

Hilding Linnqvist

(Sweden, 1891-1984)
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Hammer price
100 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Hilding Linnqvist
(Sweden, 1891-1984)

Trumpet Flowers

Signed with stamp Hilding Linnqvist. Gouache and water colour 86 x 60.5 cm.

Provenance

Färg och Form, Stockholm.
Acquired from the above in 1991.

Literature

Thomas Millroth, "Konst på Astra", 1997, illustrated full page 13.

More information

Blommor var ett ledmotiv livet igenom för Hilding Linnqvist och han kände till alla deras olika namn och arter. Med musikens lyrik trollade han fram deras stämning och byggde upp en färgskönhet med en förnimmelse av doft i sina målningar. På 1920-talet tillkom små naivistiska blomstermotiv där varje blomma nogsamt skildrades, små förgätmigej, färgstarka ringblommor och tagetes. Under hela sitt liv återkom han till genren, men stilen kom med tiden att förändras, penselföringen blev allt mer upplöst och luftig. Motiven arrangerades på en byrå eller i ett fönster med vaser, skålar och blommor som ofta trängdes sida vid sida. "Trumpetblommor" är med stor sannolikhet målad vid Gardasjön där Linnqvist tillbringade sommaren 1968. I Moderna museets samling finns den monumentala "Villaentré vid Gardasjön", där samma bord, krus och vitkalkade huspelare återfinns. Bordet är täckt av trumpetblommor i rött och vitt, krusen och flaskorna är uppställda tillsynes utan eftertanke, vilket förstås inte är fallet. Med varma och jordnära färgtoner skapas ett litet mästerverk i gouache och akvarell. I Astras konstsamling har Hilding Linnqvist en särskild plats eftersom Håkan Mogren blev nära vän med konstnären som han hyste stor respekt för.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

419. Francesco Clemente, 'The Four Elements'.
800 000 - 1 000 000 SEK
Bid History
660 000

Your Bid
640 000

Your Bid
Current bid:
660 000 SEK