64
1106630

A pair of late Gustavian armchairs by Ephraim Ståhl (master in Stockholm 1794-1820).

A pair of late gustavian armchairs by ephraim ståhl (master in stockholm 1794-1820).

Gilded and bronzed wood. Both signed ES. Seat height ca 42, height ca 83 cm.

Repades. Wear. Partly with loss of gilding.

Droit de suite: No
Estimate:

125 000 - 150 000 SEK

11 996 - 14 395 EUR

Hammer price:
320 000 SEK
Exhibitions

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".

Literature

Nordenfelt, Eva, Ephraim Ståhl - en kunglig stolmakare, Malmö 2007, the lot is the cover image, and pictured page 235.
Sjöberg, Ursula, Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837, Byggnader och inredningar i Sverige och Finland, Västervik 1994.

Related content

EPHRAIM STÅHLS SIGNATURMÖBEL

Under 1700-talets senare del ökade intresset för antiken inom möbelkonsten. Utgrävningarna i Italien av romerska föremål av brons inspirerade formgivare och stolmakare att skapa möbler i romersk stil. Även antik egyptisk design kom på modet under 1790-talet i och med fransmännens fälttåg i Nordafrika. Gustav III:s intresse för antiken gick in i en ny fas efter hans italienska resa 1783-84 då han lät uppföra nya inredningar i mer utpräglad antik smak efter ritningar av Louis Masreliez. I stället för antika möbler av brons skapade de sengustavianska stolmakarna tåliga möbler av björk och al. Ofta grönpatinerades stolarna för att se ut som ärgade antika bronser. Stolmakaren Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820) var den främsta och skickligaste uttolkaren av den nyantika stilen i Sverige. Hans känsla för proportioner och knivskarpa dekordetaljer är enastående. Ibland göt han dekoren i pastellage, men i mer exklusiva sammanhang skar han dekoren i trästommen, vilket är fallet med auktionens karmstolar. Karmstolarnas ryggar är elegant svängda och övergår i armstöd med skulpterade egyptiska figurhuvuden med faraodok. Benen är djärvt svängda med förebild från grekiska och romerska möbler. Benens kraftigt utsvängda form skulle hindra stolarna att sjunka ner i sanden när man under antiken hade med dem ute i fält. Karmstolarnas sargdekor består av snidad s.k. Vetruvian scrolls, eller som det kallas på svenska, löpande hund.
Ephraim Ståhl var kunglig hovstolmakare och levererade sittmöbler till de kungliga slotten, t.ex. beställde hertig Karl (XIII) år 1800-01 möbler till sitt nyinredda Rosersberg utanför Stockholm. Till Hedvig Elisabeth Charlottas våning på Rosersberg utförde Ståhl sittmöbler 1806, däribland karmstolar som idag står i stora salongen på Prins Eugens Waldemarsudde.
Ståhl samarbetade vid olika slottsinredningar med arkitekterna Louis Masreliez och Carl Christoffer Gjörwell, vilka även formgav möbler. När Gjörwell skapade inredningarna till Haga slott 1805 utförde Ståhl möblerna.