No connection to server
11(1246882)
Karin Broos(Sweden, Born 1950)
"Spegling I"
Hammer price
230 000SEK
Estimate
180 000 - 200 000 SEK

"Spegling I"

Signed Karin Broos and dated 2007 verso. Acrylic on canvas 108 x 80 cm.

Provenance

Galleri Christian Larsen, Stockholm.

Exhibitions

Borås konstmuseum, "Karin Broos - Speglingar", 15 april - 5 juni 2011.

Literature

Ingela Lind, "Karin Broos - Speglingar", 2011, ill fullpage, p 8.

More information

”Spegling I” är den första i en svit om tre målningar. Den utgör ryggraden i Karin Broos konstnärskap tillsammans med serier som ”Gula strömmen”, ”Mörk Spegling” samt ”Rosa Spegling”, ”Väktare” och ”Flytande”. Dessa serier har alla motiv där en ung kvinna ligger, sitter, flyter eller står i glittrande sjövatten. Det är just vattnet och dess speglande yta som är så centralt i Broos skapande. Vatten som det förföriska livsnödvändiga elementet men även som en sugande underström, med bråddjup och mörker. Modellerna i målningarna är vanligtvis hämtade från den närmaste familjen, som döttrarna och barnbarnen. De till synes vardagliga situationerna är ofta tvetydiga och laddade med undertoner av eftertänksamhet.

Inspiration till sina naturskildringar får Broos framförallt från sin närmiljö i Värmland, som sjön Fryken, de stora skogarna som kringgärdar sjöns stränder eller det egna hemmet i Östra Ämtervik. Broos använder egna fotografier som inspiration och stöd för minnet i en mödosam konstnärlig arbetsprocess. Det är en kvinnovärld som Broos skildrar, kvinnor, barn och hundar i ett fruset ögonblick. Deras ansikten är ofta bortvända, deras uppgift är inte att möta betraktarens blick, och deras kroppar är inte avbildade för att behaga konstpubliken. Broos modeller får vara sig själva. Försjunkna i sina egna tankar ger de ett avslappnat och självsäkert intryck. Säkerligen har konstnärens nära relation till sina modeller en stor del i detta.

”Speglingar” är även titeln på Ingela Linds och Hasse Perssons bok om Karin Broos konstnärskap från 2011. I intervjun med Hasse Persson berättar Karin Broos att hon skulle kunna måla vattenspeglingar resten av livet, så viktigt och intressant är vattnet och dess reflexioner, för henne.

Karin Broos fick sitt genombrott ganska sent i karriären i samband med en utställning på Kristinehamns konstmuseum 2008, vilken följdes av utställningar hos exempelvis Borås Konstmuseum, Christian Larsen Gallery samt Sven Harrys konstmuseum och Waldemarsudde i Stockholm. 2008 förvärvade Moderna Museet målningen ”Spegling 2” till sina samlingar.

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Head of Art Department, Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Covered by droit de suite

By law, the buyer will pay an artist fee for this work of art. This fee is 5% of the hammer price, or less. For more information about this law:

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Purchasing info
Image rights

The artworks in this database are protected by copyright and may not be reproduced without the permission of the rights holders. The artworks are reproduced in this database with a license from Bildupphovsrätt.

Others have also viewed

Fritz Jakobsson, Boy and a Giant.
1718068
Fritz Jakobsson
Boy and a Giant.
No bids
3d 8h
Estimate
250 EUR
Ulf Rollof, Untitled.
1714885
Ulf Rollof
Untitled.
No bids
3d 8h
Estimate
2 500 SEK
Tommy Östmar, "Kvinna".
1714997
Tommy Östmar
"Kvinna".
No bids
3d 7h
Estimate
2 500 SEK
Karl Lagerfeld, Leila.
1699215
Karl Lagerfeld
Leila.
No bids
6d 5h
Estimate
8 000 SEK
Fruls Tilpo, Hund på skepp.
810286
Fruls Tilpo
Hund på skepp.
Current bid
700 SEK
6h 54m
Estimate
2 500 SEK
Fritz Jakobsson, Troll and climbing boy.
1718066
Fritz Jakobsson
Troll and climbing boy.
Current bid
100 EUR
3d 8h
Estimate
500 EUR
Hannu Väisänen, oil on canvas, signed and dated-97.
1396222
Hannu Väisänen
Oil on canvas, signed and dated-97.
Current bid
111 EUR
1d 8h
Estimate
800 EUR
Elis Eriksson, Untitled.
1711743
Elis Eriksson
Untitled.
Current bid
300 SEK
1d 8h
Estimate
4 000 SEK