123
1246776
Joakim Hansén
(Sweden, Born 1953)
Joakim hansén, "nightclubbing".

"Nightclubbing"

Signed Joakim Hansén. Canvas 142 x 209 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

20 000 - 25 000 SEK

1 907 - 2 383 EUR

Hammer price:
46 000 SEK
Provenance

Galleri Agardh & Tornvall, Stockholm.

Exhibitions

Edviks konsthall, Stockholm, 2012.

Related content

"Vårt jordklot, som långsamt roterar i solens luminans, ger oss ett dagligt flöde av känslor och en oändlig bildkälla att utgå från". Med dessa ord beskriver Joakim Hansén sin bildvärld. En bildvärld präglad av referenser till massmedia, sociala medier, politik, konflikter, reklam, serier, videospel och filmer vilka rytmiskt flyter ihop till ett motiv. En ivrig insamling av information belyst av det omedvetnas skuggvärld. Hans stora dukar är konstruerade som symfonier med många detaljer sammanvävda i ett rytmiskt flöde där ljus och färg skapar stämningen.

Joakim började som, vad man idag skulle kalla, klottrare i slutet av 60-talet, långt innan graffiti ens hade kommit till Sverige. Han och kompisarna vände på de stora reklamskyltarna i tunnelbanan och målade på baksidan. Efter formella konststudier på 70-talet blev storstadslivet hans nästa skola. Han skapade posters för olika rock-och jazzfestivaler, Moderna museet och olika jeansmärken. Han målade väggmålningar för olika nattklubbar, restauranger, barer och hotell. Han gjorde även scenografi för Cullberg baletten. Sedan 1978 arbetar Joakim även med konstnärliga uppdrag åt Gröna Lund där han skapar allt från byggnader åt spännande åkattraktioner till miljöskapande muralmålningar, allt i syfte att förhöja besökarens känsla. Han har även haft en omfattande utställningsverksamhet i såväl Frankrike, Italien, USA, Belgien, Spanien och Danmark.

Auction info
For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27