13
1246686

Martin Wickström

(Sweden, Born 1957)
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Martin Wickström
(Sweden, Born 1957)

"Street 154"

Signed MW and Martin Wickström and dated 2008 on verso. Canvas 150 x 180 cm.

Provenance

Stockholms Auktionsverk, "Nutida", 22 May 2012, cat no. 238.

More information

Martin Wickström hör till de konstnärer som i postmodernistisk tradition frimodigt lånar och inspireras av populärkulturens och reklamens uttryck, vilka han blandar med popkonst och fotorealism. I sin konst förenar Martin Wickström en detaljerad realism med en känsla för oväntade bildkombinationer, men han har också en osviklig blick för detaljerna i marginalen

– Man kan nog säga att jag använder mig av låga motiv. Det är nästan som en Askungesaga. Jag hittar något i ett hörn, bredvid det egentliga blickfånget.

I en serie målningar från början av 2000-talet avbildar Martin Wickström fasader på Manhattan i sent eftermiddagsljus. Han promenerade runt bland husen och fotade dem. Dessa fotografier låg sedan till grund för målningarna. Fasaderna framstår som lika tunna och platta som en målning. Eftermiddagsljuset är både drömskt och melankoliskt, minutiöst återgivet med skuggor, solfläckar och reflexer i tomma fönster. Inga människor finns med. Wickström överlåter åt betraktaren att föreställa sig de världar som döljer sig bakom faserna. Det finns en världens likgiltighet i dessa ytor. Kontrasterna är kraftfulla, utsnittet är skarpt och måleriet perfekt. Under den till synes felfria ytan lurar dock bråddjupen och motiven är ofta både djupt personliga och samtidigt samhällsanalyserande.