121
1413716

Niels Nedergaard

(Denmark, 1944-1987)
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Hammer price
40 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Niels Nedergaard
(Denmark, 1944-1987)

Untitled

Mixed media on paper laid down on panel 137 x 133 cm.

Provenance

Asbaek Gallery, Copenhagen, 1990.

More information

Den danska konstnären Niels Nedergaard föddes 1944 i Edgå utanför Århus. Han utbildades vid Jyllands konstakademi och Royal Danish Academy åren 1966-75 och gick med i konstnärsgruppen Ny Abstraktion 1977. Hans konstnärskap präglades av färgstarka målningar med stor relevans till 70- och 80-talets konceptuella konst som dominerade i USA och även i Danmark under perioden. 1979 förflyttar sig Nedergaard till Kairo och de följande sju åren var den egyptiska huvudstaden hans permanenta bas, och närmare bestämt bosatte han sig i det osmanska huset Beit el-Suheimi, som byggdes redan 1668. I den östra flygeln på 3:e våningen fyllde han två ateljéer med sina målningar i starka färger i kontrast till väggarna och ljuset som filtrerades igenom mashrabiya-fönstren. Just här gjorde den arabiska arkitekturen och ornamentiken ett djupt intryck på Nedergaard stil och konstnärliga arbete, som kan spåras i auktionens verk. 1986 återvänder Nedergaard till sitt hemland där han året därpå dör av en AIDS-relaterad sjukdom på Rigshospitalet i Köpenhamn. Än i dag är han en av de mest framstående konstnärerna i sin generation och en sällsynt representant för konstnärligt arbete som utförs på det fält där österländska och västerländska traditioner korsas.