136
1413728

Gittan Jönsson

(Sweden, Born 1948)
Gittan Jönsson, "Hjulet 1".
Gittan Jönsson, "Hjulet 1".
Gittan Jönsson, "Hjulet 1".
Gittan Jönsson, "Hjulet 1".
Gittan Jönsson, "Hjulet 1".

"Hjulet 1"

Signed Gittan Jönsson and dated -86. Painted wood. Height 55 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

15 000 - 20 000 SEK

1 420 - 1 890 EUR

1 440 - 1 920 USD

Hammer price:
16 000 SEK
Provenance

Galleri Händer, Stockholm.

More information

I Gittan Jönssons konst får det privata vara politiskt. Utifrån sin egen vardag gestaltar hon samtiden och kommunicerar genom sina målningar med konsthistorien, nutiden och kvinnohistorien. Med återkommande teman kring maktstrukturer och sociala relationer ter sig hennes verk lika egensinniga och starka som brännande dagsaktuella.
De tre nyckelverken ”Diskkasterskan”, ”Självporträtt” och ”Den själviska modern” – tre målningar utförda på 1970-talet gav henne en given plats i den svenska konsthistorien. I de senare verken förstärks hennes mångbottnade och ibland finurliga tankar kring dessa teman. Bland annat i de olika varianterna av ”Dammsugerskan” där hon ifrågasätter den traditionella kvinnorollen. I den bemålade träreliefen, ”Hjulet 1” från 1986, skildras vardagslivets kaos och hur familjens olika medlemmar är sammanlänkade. Uppbrutet på ett tidstypiskt sätt framträder mannen, kvinnan, barnet springandes i livets ekorrhjul. Hur ska man hinna allt?!
2016 visade Marabouparken i Stockholm den första stora retrospektiva utställningen över Gittan Jönssons konstnärskap vilket spänner över drygt sex decennier. 2021 tilldelades hon Konstnärsnämndens Bildkonstnärsfonds Stora stipendium. 2023 visas Jönssons separatutställning “We are all astronauts on a spaceship called Earth” på Eskilstuna Konstmuseum.

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19