106
1477473

Jake Berthot

(United States, 1939-2014)
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Hammer price
32 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Jake Berthot
(United States, 1939-2014)

"Old Mohonk"

Signed Jake Berthot and dated -98 verso. Oil on linen mounted on panel 41 x 52 cm.

Provenance

Sivert Oldenvi Collection

Exhibitions

Galleri Olsson, 2000

More information

Jake Berthot (1939-2014) var en amerikansk konstnär som främst var känd för sina abstrakta målningar. Hans arbete utmärktes av en subtilt melankolisk ton och en djup reflektion över människans förhållande till naturen och tillvarons mysterier.
Berthot var en av de ledande figurerna inom den abstrakta expressionismen och hans konstverk visade en mästerlig behärskning av färg, form och komposition.
Född i New York City växte Berthot upp under 1950-talets konstnärliga renässans i staden. Han studerade vid Brooklyn Museum Art School och senare vid Pratt Institute. Under denna tid påverkades han starkt av abstrakt expressionism och dess förmåga att förmedla emotionell intensitet och existentiella frågeställningar.
Berthots tidiga verk karakteriseras av våldsamma och spontana penseldrag, som speglar den psykologiska turbulens han upplevde under denna period. Under 1960-talet började Berthot utforska ett mer minimalistiskt uttryck och övergick gradvis till en mer kontrollerad och förenklad stil.
Han var djupt fascinerad av naturen och dess mystiska kraft, och många av hans verk återspeglar en känsla av oändlighet och tystnad. Genom att skapa en atmosfär av stillhet och kontemplation i sina målningar erbjöd Berthot betraktaren en möjlighet att reflektera över existentiella frågor och uppleva en känsla av inre närvaro. Hans verk har ställts ut på många prestigefyllda museer och gallerier runt om i världen, och han mottog flera utmärkelser för sitt arbete.