förgylld brons, 1800-tal. Urverket märkt Vassy Jne à Paris. Urverk inskrivet i postament med krönande sittande antikiserande kvinnofigur med bok. Sockel med relief av Apollo med muserna m m. Höjd 50, längd 38 cm.
Nyckel saknas. Slitage.
×
Log in
Could not log in