262
70505

TALLRIKAR, 12 st, samt ASKFAT, 8 st,

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
7 500 SEK

Piero Fornasetti, Milano. "Astro Labio", nr 1-2, 2-9 och 11-12, samt "Profili Romani". Runda tallrikar med svartvit dekor av astronomiska mätinstrument mot guldfond. Diam 26 cm. Runda askfat med svartvit dekor av romerska män i medaljonger mot
guldfond. Diam 10,5 cm.

Slitage. Obetydligt nagg. Askfat med undersidesspricka, krackelyrer.