304
70581

KANNA,

4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Hammer price
4 200 SEK
Bidding requires special pre approval.
KANNA,

s k Cadogan kanna, porslin. Kanton 1800-tal. Hjärtformad med svängd pip och svängt handtag. Heltäckande dekor av pioner, fåglar och fjärilar i grönt, gult, rosa och orange mot vit botten. Höjd 14 cm.

Lagning, slitage.